Razprava MUNLawS o aktualnih izzivih Evrope
Na mednarodnem panelu z mladimi na Pravni fakulteti v Ljubljani je bilo med drugim govora o zaščiti človekovih pravic, migracijah ter dezinformacijah in lažnih novicah v kontekstu bližajočih se evropskih volitev.
Moč demokracije je neposredno povezana z učinkovitostjo njenih institucij in stopnjo opolnomočenosti državljanov. Demokratične institucije morajo biti trdne in transparentne, državljani pa pripravljeni aktivno delovati v demokratičnem procesu. Oboje dosežemo s ponotranjenimi vrednotami kot so solidarnost, enakost, vladavina prava in človekove pravice, ki jih iz teorije vedno znova prenašamo v prakso.
To so glavna sporočila z letošnje uvodne razprave mednarodne konference MUNLawS z naslovom Nauki preteklosti, aktivnosti za prihodnost, ki je v soorganizaciji Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji v petek, 1. decembra, potekala na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani.
V razpravi so sodelovali generalni direktor Generalnega direktorata za komuniciranje in uradni govorec Evropskega parlamenta Jaume Duch Guillot, profesorica na Pravni fakulteti UL in predsednica organizacijskega odbora MUNLawS 2023 prof. dr. Vasilka Sancin in novinar TV Slovenija Adrijan Bakič.
Z mladimi delegati iz več kot 20 držav so med drugim spregovorili o aktualnem dogajanju v Gazi, zaščiti človekovih pravic, migracijah, schengenskem območju ter bližajočih se evropskih volitvah, ki bodo v Sloveniji potekale 9. junija 2024, pri čemer so posebno pozornost posvetili tveganjem, ki jih predstavlja širjenje dezinformacij in lažnih novic.
Generalni direktor Jaume Duch je poudaril pomembnost glasu in vpliva, ki ga nosijo tako posamezniki v družbi, kakor tudi posamezne države. Izpostavil je problematiko dezinformacij, ki se bo v času evropskih volitev še okrepila. Rešitev vidi v spodbujanju medijske pismenosti in kritičnega razmišljanja, saj mora biti posameznik opolnomočen do mere, da zna razlikovati med resnično informacijo in informacijo, katere namen je zavajati.
Video posnetek celotne razprave si lahko ogledate na profilih Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji na Facebooku in YouTubeu.