Je trgovinska politika EU združljiva z zelenim dogovorom?

Hiša EU, Dunajska 20, 1000 Ljubljana

Zveza potrošnikov Slovenije, Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji in Evropska potrošniška organizacija BEUC ob svetovnem dnevu pravic potrošnikov v petek, 15. marca, ob 10. uri vabijo v Hišo EU na Dunajski 20 v Ljubljani na javni dogodek v okviru ciklusa razprav Studio Evropa z naslovom Ali je trgovinska politika EU združljiva z zelenim dogovorom?

V razpravi, ki bo pravice potrošnikov povezala z nadvse aktualno in ključno problematiko trajnosti in varovanja okolja, bodo sodelovali: 

  • Breda Kutin, predsednica ZPS, 
  • Jasmina Bevc Bahar, generalna sekretarka ZPS,
  • Lea Auffret, svetovalka za mednarodne zadeve pri BEUC, 
  • Tatjana Košir, vodja sektorja za trgovinsko politiko na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport,  
  • Andrej Gnezda, direktor direktorata za podnebne politike, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo,
  • predstavnik Ministrstva za kmetijstvo, 
  • Živa Kavka Gobbo, predsednica in strokovna sodelavka društva Focus, in
  • predstavniki Umanotere. 

V razpravi, ki jo bo vodil Rok Kužel, se nam lahko pridružite v živo v Hiši EU (v tem primeru, prosimo, potrdite svojo udeležbo do 12. marca na tej povezavi) ali pa jo spremljate v neposrednem prenosu na profilih Pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji na Facebooku in na Youtubeu ter na STAvŽivo.

svetovna trgovina

Kako uskladiti trgovinsko politiko z zelenim dogovorom

Potrošniki se vse bolj zavedamo vpliva svojih nakupovalnih odločitev na okolje, a smo le zadnji člen v verigi. Ni vse odvisno le od nas. Da bi zaustavili nenehno izčrpavanje naravnih virov, moramo nujno spremeniti način proizvodnje in porabe. Zato potrošniško gibanje podpira evropski zeleni dogovor, vendar  pa raziskave kažejo, da  problematika trajnosti presega »meje« Evropske unije, kar kliče po uskladitvi trgovinske politike z zelenim dogovorom. Za boljšo uskladitev obeh politik bi morala EU prilagoditi svoje zakone, poskrbeti za njihovo izvrševanje in izboljšati vsebino trgovinskih sporazumov. 

Zato je nujno potrebna razprava o tem, ali svetovna trgovina pospešuje ali uničuje trajnostno potrošnjo ter seveda, kako globalne odločitve vplivajo na to, kaj bodo slovenski potrošniki lahko kupovali, izbirali. Na dogodku bomo predstavili ugotovitve nedavne raziskave BEUC o povezavah med trgovinsko politiko in zelenim dogovorom in pojasnili, kako je ta pomembna za potrošnike. Evropska potrošniška organizacija bo v imenu svojih članic, tudi ZPS, po razpravah, ki potekajo tudi v drugih članicah EU, podala predloge, kako lahko Komisija in Parlament v obdobju 2024–2029 uskladita trgovinsko in trajnostno politiko.

Evropska unija pomembno vpliva na potrošniške pravice, saj s svojimi zakoni in politikami določa standarde za varstvo potrošnikov. Glasovanje na evropskih volitvah je naša priložnost, da še okrepimo ta prizadevanja. Zato 9. junija uporabite svoj glas na evropski volitvah, že zdaj pa si lahko nastavite opomnik na volitve na tej povezavi

Več kot nas voli, močnejša je naša demokracija. Uporabi svoj glas, da ne bodo drugi odločili zate!